2003 yılında Mithat Koç tarafından öğrenci yemekhanesi olarak kurulmuş olup hali hazırda ikinci kuşak tarafından işletilmektedir.

İstanbul’un tüm bölgelerine taşıma yemek, yerinde üretim, kafe kantin ve restoran işletmeciliği, davet ve organizasyon hizmeti sağlayan şirketimiz, farklı sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimize mükemmel hizmet sunmak için Ağustos 2021 itibarı ile Ümraniye Şerifali bölgesinde 3000 m² alanlı tesisimizi / merkez ofisimizi hizmete açmıştır. Maltepe’de bulunan 900m²’lik mutfağımız da siz değerli müşterilerimiz için hizmet vermeye devam etmektedir.

MK Mutfak olarak tadı ve görselliği ile hayranlık uyandıran yemekleri iyi malzeme, işinin ehli şefler, iyi yemeğin mutluluk ve iş gücü ile bağlantısı olduğuna inanan, üretime odaklanmış mutlu bir ekip ile üretiyoruz.

Her gün çok sayıda insan iş yerinde,okullarda,yemek üretimi yapılan mutfaklarda yemek yiyor. Bizler standart yemek menülerinden, birlikte iyi gittiği söylenen yemek eşleşmelerinden farklı, kurumlara uygun seçenekli menüler sunmaktayız.

MK Mutfak iyi yemek üretmek ve aslında binlerce insanı mutlu etmek için çıktığı bu yolda çok büyük bir aile olma yolunda ilerliyor.

mk_mutfak_hizmetleri
Misyon
  • MK Mutfak olarak çevreye saygılı, verimli, üretken,
  • Kaliteye önem veren, israfı önleyici çalışmalar yapan, iletişimde şeffaf,
  • Uzun vadede tüm paydaşlarının çıkarlarını gözeten bir firma olarak hizmet ve kalite çıtasını daima yüksek tutmayı hedefliyoruz.
Vizyon
  • Tecrübesi, iletişimi, üretimi ve servisi ile sektörün takip edilen, örnek alınan en büyük firması olmak istiyoruz.
Değerlerimiz

-Sistematiklik -Şeffaflık -Sürdürülebilirlik -Ekolojik yenilenebilirlik -İnsana ve doğaya saygı -İsrafa karşı hassasiyet -Toplumsal ve sosyal duyarlılık.